ZAMÓW PRZEZ TELEFON 720 877 720

fx-sticky
Przeciwwskazania w chorobie nowotworowej

Choroba nowotworowa całkowicie zmienia życie pacjenta. Już w momencie diagnozy pojawia się wiele obaw i wątpliwości. Dotyczą one głównie rokowania oraz zaplanowanego schematu leczenia.

Pacjent zaczyna się również zastanawiać: Czy z chorobą nowotworową mogę żyć tak jak dotychczas?

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania wynikające z choroby nowotworowej?

Wiele zależy od rodzaju nowotworu oraz od wybranego schematu leczenia.

W zależności od lokalizacji i zaawansowania nowotworu podejmuje się:

 • leczenie chirurgiczne,
 • radioterapię,
 • chemioterapię,
 • hormonoterapię
 • bądź leczenie biologiczne.

W chorobie nowotworowej bardzo często stosuje się leczenie skojarzone tzn. po operacyjnym usunięciu guza stosuje się radioterapię i chemioterapię.

Podstawowym przeciwwskazaniem dla pacjentów w trakcie chemioterapii jest przebywanie na słońcu z powodu dużego ryzyka udaru.

 • Poza tym przez co najmniej 6 tygodni po chemioterapii u pacjentów może wystąpić reakcja fotouczulająca. Na skórze mogą pojawić się brunatne, trudne do zlikwidowania plamy. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii jest utrata włosów. Również z tego względu należy chronić skórę i cienkie włosy przed słońcem.
 • Długotrwałe przebywanie na słońcu jest również przeciwwskazane u pacjentów poddawanych radioterapii ze względu na ryzyko poparzenia w miejscach napromieniowania. Takie ryzyko utrzymuje się 6 tygodni po zakończonym leczeniu.
 • Pacjenci z chorobą nowotworową po zabiegach operacyjnych powinni unikać sytuacji, w których może dojść do zakażenia ran pooperacyjnych lub do rozejścia się zespoleń. Do 6 tygodni po zabiegu operacyjnym nie należy zatem chodzić na basen, ani też kąpać się w morzu, czy jeziorach ze względu na duże ryzyko infekcji.
 • Należy unikać podnoszenia ciężarów, choćby najlżejszych, szczególnie po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Dźwiganie ciężkich przedmiotów po zabiegu operacyjnym może doprowadzić do powstania przepukliny, rozejścia się zespoleń, a w konsekwencji do konieczności przeprowadzenia kolejnej operacji.
 • Kolejnym przeciwwskazaniem dla pacjentów z chorobą nowotworową może być leczenie uzdrowiskowe. Dotyczy to pacjentów z czynną chorobą nowotworową, pacjentów w trakcie chemioterapii oraz pacjentów, u których nie minął rok od zakończenia leczenia operacyjnego lub zachowawczego. Według wspólnego stanowiska krajowych konsultantów w balneologii i onkologii, osoby po leczeniu nowotworów takich jak: czerniak, białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniak złośliwy i nowotwory nerek, mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego nie wcześniej niż 5 lat od zakończenia leczenia

A co z aktywnością fizyczną? Czy jest przeciwwskazana w chorobie nowotworowej?

Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia fizyczne i ruch są wręcz wskazane w chorobie nowotworowej.

Warto jednak pamiętać, że osoby w trakcie leczenia nowotworów są osłabione i szybciej się męczą.

Chociaż nie ma ćwiczeń bezwzględnie zakazanych w chorobie nowotworowej, to istnieją ograniczenia w podejmowaniu aktywności fizycznej wynikające z aktualnego stanu zdrowia.

Aktywność fizyczna o dużej intensywności (np. bieganie, trening siłowy) jest przeciwwskazana u pacjentów z niedokrwistością, u których stężenie hemoglobiny spada poniżej 10g/dl.

U osób z poziomem limfocytów poniżej 3000/mm3 przeciwwskazane są ćwiczenia obarczone ryzykiem infekcji np. pływanie, morsowanie. Z kolei pacjenci z małopłytkowością powinni unikać sportów wiążących się z ryzykiem urazów np. narciarstwo.

Również rodzaj nowotworu powoduje ograniczenia w uprawianiu sportu np. osoba po leczeniu nowotworu odbytu nie powinna uprawiać kolarstwa.

Jakie przeciwwskazania żywieniowe niesie ze sobą choroba nowotworowa?

 • W trakcie choroby nowotworowej i jej leczenia nie jest wskazane jedzenie produktów starych, długo lub niewłaściwie przechowywanych po otworzeniu opakowania.
 • Przeciwwskazane są produkty wysoko przetworzone, wędzone, zbyt mocno spieczone (np. grillowane), marynowane, mocno solone czy wielokrotnie odgrzewane.
 • Jeśli spożycie wybranych produktów (np. cebula, kapusta) powoduje dyskomfort lub dolegliwości, należy z nich zrezygnować.
 • Należy wykluczyć ze swojej diety wszelkie produkty zawierające w swoim składzie azotany, azotyny, glutaminian sodu, utwardzony tłuszcz palmowy, syropy glukozowo- fruktozowe.
 • W trakcie leczenia przeciwnowotworowego nie należy spożywać alkoholu.
 • Pacjenci przyjmujący chemioterapię, hormonoterapię czy inne leki przeciwnowotworowe nie powinni spożywać grejpfrutów i soku grejpfrutowego. Zawarte w nich substancje wchodzą w interakcje z lekami zaburzając ich działanie.
 • W trakcie terapii przeciwnowotworowej pacjenci bardzo często zmagają się ze skutkami ubocznymi leczenia takimi jak: wymioty, biegunka czy zaparcia.
 • W przypadku wystąpienia mdłości czy wymiotów przeciwwskazane są duże porcje posiłków. Nie należy jeść wówczas bardzo gorących lub zimnych posiłków. Nie wskazane są potrawy zbyt słodkie i zbyt pikantne. Również dania mocno aromatyczne mogą nasilić dolegliwości wymiotne. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest zupełnie bezsmakowa dieta w proszku Immax 350 g, którą można również dodać do każdej potrawy spożywanej przez pacjenta.
 • Pacjenci zmagającymi się z biegunkami podczas terapii przeciwnowotworowej powinni unikać mleka i produktów mlecznych, gdyż mogą one nasilać dolegliwości. W dużym stopniu dotyczy to pacjentów w trakcie radioterapii okolic jamy brzusznej (nowotwór jajników, prostaty, jelita grubego, macicy). Doskonałym rozwiązaniem żywieniowym w takim przypadku jest pyszny odżywczy koktajl na bazie białka sojowego – Trophic Soya 250 ml. Nie zawiera białek mleka krowiego i odżywia w chorobie nowotworowej. W przypadku wystąpienia biegunki przeciwwskazana jest dieta ciężkostrawna.

Zaparcia to również bardzo częsty problem pacjentów onkologicznych.

Cierpi na nie 40% osób będących w początkowym stadium choroby i aż 90% osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Przeciwwskazania dietetyczne w przypadku wystąpienia zaparć dotyczą głównie spożycia węglowodanów prostych (głównie pod postacią słodyczy, deserów, białego pieczywa, białego ryżu) oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Przeciwwskazane jest palenie papierosów, ponieważ tytoń upośledza skurcze perystaltyczne jelit.

Wskazane jest spożywanie większej ilości błonnika połączone z odpowiednim nawadnianiem organizmu. Do przygotowanych potraw można dodać gotową mieszankę błonnika w proszku Enterfiber 400 g. Osoby cierpiące na brak apetytu mogą skorzystać z gotowych diet kompletnych z dodatkiem błonnika, gdzie w małej objętości można spożyć wiele wartości odżywczych. Przykładem takiej diety z zawartością błonnika jest Trophic Fiber 1000 ml (w postaci płynnej) oraz  Trophic Fiber Powder 400 g / 800 g (w postaci proszku).

Zaparcia u pacjentów z chorobą nowotworową bardzo często są skutkiem ubocznym przyjmowania leków opioidowych. Leki te powodują paraliż jelit. W takiej sytuacji spożycie większej ilości błonnika należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Jeżeli z powodu braku apetytu, nudności lub przebytego zabiegu operacyjnego pacjent nie ma możliwości zjedzenia odpowiedniej ilości pożywienia należy uzupełniać dietę tradycyjną produktami żywienia medycznego np. EnergyZip 200 ml w trzech pysznych smakach: truskawkowy, waniliowy i czekoladowy. Jako uzupełnienie diety zalecamy spożywać 1-3 opakowania dziennie.

 

W naszym sklepie internetowym www.nutripharma.pl znajdziecie Państwo pełną ofertę gotowych diet zarówno płynnych jak i w proszkach.

Przejdź do sklepu.

Zapraszamy także do kontaktu z naszymi dietetykami i konsultantami.

 

Więcej informacji na temat żywienia w onkologii znajdziesz w tym dziale.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium