ZAMÓW PRZEZ TELEFON 720 877 720

Żywienie w onkologii

Osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi wymagają szczególnej, dopasowanej do ich potrzeb diety żywieniowej. Ma ona na celu dostarczenie organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, bogatych w białko, witaminy i niezbędne minerały.

Bardzo istotne jest podjęcie żywienia medycznego już w początkowym stadium choroby nowotworowej. Wpłynie ono na nastrój i komfort życia pacjenta, a także może mieć wpływ na jego dalsze leczenie. 

Polecane artykuły oraz środki lecznicze:

 

Leczenie żywieniowe polega na dostarczaniu choremu niezbędnych składników pokarmowych budulcowych i energetycznych (białek, cukrów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin), których nie jest w stanie przyjąć w sposób naturalny. Powodem mogą być problemy w przyjmowaniu pokarmu, wynikające z choroby podstawowej lub schorzenie wywołujące niedożywienie.

Choroba nowotworowa często wywołuje stan nazywany jest kacheksją. Jest to złożony proces metaboliczny połączony z przewlekłym stanem zapalnym, zwiększonym zapotrzebowaniem energetyczno-białkowym oraz współistniejącą anoreksją (jadłowstrętem). To połączenie w krótkim czasie prowadzi do niedożywienia, nadmiernego chudnięcia, a nawet wyniszczenia pacjenta. Dochodzi do zaniku mięśni i narządów wewnętrznych, przewlekłych nudności, osłabienia, pogłębienia jadłowstrętu. Przysparza to dodatkowych cierpień pacjentom oraz odbiera motywację do walki z chorobą. Ponad 5% utrata masy ciała znamiennie pogarsza rokowania pacjentów onkologicznych. Nieleczona kacheksja na tyle pogarsza stan pacjenta, że utrudnia lub nawet uniemożliwia dalsze podejmowanie leczenia przeciwnowotworowego lub negatywnie wpływa na jego skuteczność. Gdy utrata beztłuszczowej masy ciała osiągnie ponad 40% nieuchronnie prowadzi to do śmierci, niekoniecznie z powodu nowotworu, a właśnie z wyniszczenia organizmu. 

Dlatego tak ważnym elementem leczenia przeciwnowotworowego jest leczenie żywieniowe

Odpowiednio zbilansowana wysokobiałkowa dieta wspiera leczenie pacjentów onkologicznych. Daje im szansę na kontynuację leczenia. Właściwe żywienie polepsza jakość życia chorego, poprawia wyniki terapii oraz pozytywnie wpływa na rokowania. Odpowiedni stan odżywienia podnosi komfort życia pacjenta, poprawia samopoczucie, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na chęci do dalszej walki z chorobą. Aby posiłki właściwie wspierały terapię powinny być, wzbogacone zwiększoną ilością pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka, a także bogate w przeciwutleniacze oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i zmniejszające procesy zapalne organizmu, a więc spowalniające rozwój choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych do spożycia pełnowartościowych diet przemysłowych, które w niewielkiej objętości zawierają dużą porcję energii, białka, niezbędnych składników odżywczych i minerałów, a także pożądanych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. Ze względu na niewielką porcję oraz pyszny smak są łatwe do przyjęcia. Z powodzeniem zastąpią często niedojedzony posiłek…

EnergyZip to hiperkaloryczna i wysokobiałkowa dieta w płynie do podaży doustnej. Przeznaczona jest dla chorych na nowotwory, że względu na dużą zawartość białka. Wyższe spożycie białka jest zalecane pacjentom przed i w okresach pomiędzy cyklami chemioterapii. Jedno opakowanie EnergyZip 200 ml zwiększa ilość pełnowartościowego białka w diecie o 12 g. Dodatkowo pyszne smaki zachęcają do wypicia. 

Trophic 1.5 to wysokobiałkowa dieta do żywienia dojelitowego przez sondę lub do podaży doustnej. Zawiera niezbędną dobową porcję wszystkich składników odżywczych, w tym witamin i mikroelementów. Trophic 1.5 zawiera aż 1500 kcal w 1 l opakowaniu, dobową porcję niezbędnych składników odżywczych, może więc stanowić jedyne źródło pożywienia.

Immax- Wysokobiałkowa i bezresztkowa dieta w proszku do żywienia dojelitowego doustnie lub przez zgłębnik. Specjalna kombinacja składników odżywczych przeznaczona dla osób chorych na nowotwory z zaburzeniami smaku i apetytu. Ze względu na swoje cenne składniki takie jak białko, L-leucyna oraz pozostałe witaminy i minerały w pełni odżywia organizm pacjenta. Dodatkowo jest bezsmakowy, więc można dodać go do każdej potrawy, czyniąc ją pełnowartościową. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczącej Żywienia w onkologii poprowadzonej przez naszą specjalistkę ds. żywienia- Idę Hoffmann.

Artykuł w czasopiśmie Onkolog pt. IMMAX – pierwszy całkowicie bezsmakowy preparat żywienia medycznego

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczącej Immax poprowadzonej przez specjalistę ds. żywienia Hellin dos Santos - Prodiet Medical Nutrition, Brazylia.

Zobacz Diety wysokobiałkowe w sklepie

Zachęcamy także do obejrzenia fragmentu wykładu pt. Żywienie pacjentów  nowotworem- wskazówki dla lekarza POZ, dr hab. med. Aleksandry Ciałkowskiej- Rysz z Top Medical Trends 2020 dotyczącego potrzeb w zakresie żywienia pacjenta onkologicznego.

TMT 2020: Żywienie pacjentów z nowotworem - wskazówki dla lekarza POZ

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium