ZAMÓW PRZEZ TELEFON 720 877 720

Żywienie medyczne

Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem
Hipokrates (460-370 p.n.e.)

Żywienie medyczne (kliniczne) to integralna część procesu leczenia mająca na celu wsparcie chorych w szybszym powrocie do zdrowia oraz poprawie rokowań.

Polega ona na dostarczaniu choremu wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, cukrów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin), których nie jest w stanie przyjąć w sposób naturalny.


Żywienie medyczne to stosowanie gotowych odpowiednio zbilansowanych diet przemysłowych do podawania doustnie lub za pomocą zgłębnika, jako jedyne źródło odżywiania lub jako uzupełnianie diety chorego. Stosowane jako wsparcie leczenia poprawia samopoczucie chorego, dodaje sił, wspomaga gojenie ran oraz wspomaga organizm w walce z chorobą.

Żywienie medyczne zaleca się w przypadku chorych z chorobami przewlekłymi, chorobami onkologicznymi, dla pacjentów przed i po operacjach, po udarach, z trudno gojącymi się ranami, odleżynami, dla pacjentów w podeszłym wieku oraz u chorych dzieci.

Żywienie medyczne dzieli się na żywienie doustne i przez zgłębnik.


Żywienie medyczne zalecane jest przy zachowanej drożności górnego odcinka przewodu pokarmowego. Oznacza stosowanie specjalistycznych preparatów do żywienia do jelitowego w formie smacznych napojów, które w niewielkiej objętości zawierają mnóstwo składników odżywczych wspomagając tym samym utrzymanie właściwego stanu odżywienia oraz wspierając walkę z chorobą. Żywienie doustne jest najczęściej zalecane jako uzupełnienie naturalnej diety i aby zostało przeprowadzone właściwie powinno przebiegać przynajmniej przez okres 14 dni z zachowaniem minimalnej dawki 2 dodatkowych posiłków w formie wypitej diety doustnej. Stosuje się z zalecenia i pod kontrolą lekarza.

Diety doustneDiety do sondy

Żywienie przez zgłębnik oznacza podawanie specjalistycznych diet przemysłowych bezpośrednio do przewodu pokarmowego przez sztuczny dostęp. Może to być zgłębnik nosowo-żołądkowy, nosowo-jelitowy, gastrotomia lub jejunostomia. 

Żywienie przez sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego można prowadzić w bolusach (odmierzonych w strzykawce jednorazowych porcjach) lub za pomocą wlewów ciągłych grawitacyjnie lub w użyciem pompy perystaltycznej.

Nasze produkty przeznaczone są zarówno do podaży doustnej, jak i przez zgłębnik.

Żywienie medyczne - preparaty

Jeżeli jesteście zainteresowani doborem żywienia medycznego zapraszamy 

                                                         Zobacz nasze produkty

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium