


Zaburzenia trawienia i wchłaniania dotyczą coraz więcej ludzi na świecie, a częstotliwość zachorowań na Nieswoiste Zapalenia Jelita od kilkudziesięciu lat stale rośnie.
Przyczyny zapaleń nie są do końca znane, nadal prowadzone są badania, które pozwolą na dokładne określenie czynników mających wpływ na liczbę zachorowań. Dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny oraz czynnik infekcyjny. Dodatkowo za przyczyny uznaje się także czynnik immunologiczny czy psychosomatyczny.
Jednym ze schorzeń jest Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest to przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelita wykazujące skłonność do ziarninowania. Objawia się ona bólami brzucha o kolkowym lub wrzodowym charakterze, nasilające się po jedzeniu i wypróżnieniu. Nierzadko występują bóle w prawej dolnej części brzucha, przypominające ból wyrostka robaczkowego. Dodatkowymi objawami Choroby Leśniowskiego-Crohna są biegunki, niedokrwistość, brak łaknienia, nudności i wymioty, gorączka, utrata masy, zmiany okołoodbytnicze, a u dzieci nawet opóźnienie wzrastania. Tok choroby Leśniowskiego-Crohna jest przewlekły oraz długoletni. Bardzo często schorzenie te przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.
Następnym schorzeniem jest Wrzodziejące zapalenie jelita grubego- które występujące najczęściej w odbytnicy, z możliwością przerzutów na jego dalsze odcinki. Choroba bardzo często przebiega w postaci nagłych rzutów przedzielonych okresami remisji. Dokładne przyczyny zachorowalności nie są znane. Dużą rolę odgrywa stres psychiczny, zmiany w sposobie odżywiania, stosowanie leków przeciwbólowych, zakażenia pokarmowe oraz infekcje pozostałych narządów. Przebiegi choroby mogą się od siebie bardzo różnić- przybierają postać od łagodnej do bardzo silnej.
Nieswoiste zapalenia jelita mają przebieg przewlekły, więc nie można ich do końca wyleczyć. Ważne jest złagodzenie objawów i opanowanie stanu zapalnego. W tym celu stosowane jest leczenie, które ma zapobiec nawrotom choroby. Osoby chorujące na Nieswoiste Zapalenia Jelita powinny być pod stałą opiekę specjalistyczną- leczenie farmaceutyczne, korzystanie z probiotyków, a także opieka psychologa ma ogromny wpływ na przebieg choroby. Oprócz stosowania odpowiednich leków, polecane jest żywienie profesjonalnym, bezresztkowym żywieniem medycznym. Specjalne diety pozwolą uzupełnić straty żywieniowe i uzupełnią brakujące witaminy i minerały.

Peptimax to formuła szybkiego wchłaniania, idealna do minimalizacji zaburzeń jelitowych, takich jak ostra biegunka i zaburzenia trawienne. Dzięki kombinacji L-glutaminy, zhydrolizowanego białka i TCM zapewnia szybkie wchłanianie składników odżywczych i pomaga wzmocnić układ odpornościowy.